Wzrost:

cm

Wiek:

lat

Płeć:

Profesja:

Województwo:

KRYSTYNA LOSKA

WARSZAWA

Wiek: 81 lat

Wzrost: 167 cm

Aktorka Krystyna Loska

Od dziecka pragnęła być aktorką i początkowo brała lekcje o Gustawa Holoubka. Przez dwa lata studiowała na akademickiej szkole teatralnej, jednak była zmuszona przerwać naukę z powodu ciąży. Po kilku latach po urodzeniu córki ostatecznie zdała egzaminy eksternistyczne. Na początku lat 60 rozpoczęła współprace z radiem w Katowicach, gdzie prowadziła audycję To idzie młodość, następnie wystąpiła na antenie TVP Katowice. Zapowiadała wtedy rozpoczęcie emisji serialu Zorro. Po latach owocnej pracy w Katowicach przeprowadziła się do stolicy, gdzie była prezenterką i konferansjerką w Telewizji Publicznej. Do 1989 roku wystąpiła w takich filmach jak Milion za Laurę, Zezem, Brunet wieczorową porą, Alternatywy 4, Bal na dworcu w Koluszkach.

Krystyna Loska jest legendarną już konferansjerką festiwali w Sopocie, Opolu czy też w Zielonej Górze. Charakteryzowała się ogromnym poczuciem humoru, dlatego też zaproponowano jej pracę w Studiu Gama, gdzie prowadziła blok rozrywkowy wraz z Andrzejem Zaorskim. Aktorka z powodzeniem zapisała się w historii Telewizji Publicznej, przetrwała rządy aż 14 prezesów telewizji, a na emeryturę przeszła dopiero po 35 latach owocnej pracy. W 2012 roku z okazji 60-lecia Telewizji Publicznej prowadziła program Archiwizja na TVP Kultura. W 2013 roku Krystyna Loska została nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 roku na gali wręczenia Telekamer zyskała owacje na stojąco, mimo że nie zdobyła wtedy żadnej nagrody. Aktorka wiodła udane małżeństwo z działaczem piłkarskim Henrykiem Loską. Jest matką znanej prezenterki telewizyjnej Grażyny Torbickiej.


film:

  • 1989 - BAL NA DWORCU W KOLUSZKACH, Obsada aktorska (Spikerka tv);
  • 1983 - ALTERNATYWY 4, Obsada aktorska (Dziennikarka tv);
  • 1979 - PO DRODZE, Obsada aktorska (występuje w roli samej siebie, gościa w mieszkaniu Maculewiczów);
  • 1977 - ZEZEM, Obsada aktorska (Krystyna Loska, spikerka dyżurna w tv);
  • 1976 - BRUNET WIECZOROWĄ PORĄ, Obsada aktorska (Spikerka tv);
  • 1971 - MILION ZA LAURĘ, Obsada aktorska (Spikerka w tv).

Inne:

NAGRODY: 

  • 2013 - Odznaczenie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla rozwoju telewizji publicznej, za osiągnięcia w pracy zawodowej i działalności społecznej".